Grafomanka

TÝDEN.CZ

17. 12. 2018
Rubrika: O zdraví

Problémy s terminologií u lidí s postižením!

Autor: Michaela Vančurová

02.10.2017 07:00

V tomto článku bych se ráda zaměřila na problematiku s terminologií, s kterou přichází do kontaktu dennodenně každý z nás. Možná vás to donutí se zamyslet nad správným výběrem slov.

Postižení jsou především lidé!

Zdá se vám to jasné? Objasním vám, proč je tento bod tak důležitý. Jejich handicap se nachází až na dalším místě, proto bych na to měli brát zřetel při užití terminologie. Volte tedy slova jako „člověk se zrakovým postižením, člověk se sluchovým postižením…“ a podobně. Možná jste se někdy setkali s termínem „Neslyšící“ s velkým počátečním písmenem. Jedná se o ty neslyšící, jež se s tímto postižením narodili, jejich mateřským jazykem není čeština, ale znakový jazyk, hlásí se k této minoritě lidí, a proto se považují za Neslyšící.

Ze základních termínů se staly nadávky!

Kolikrát za den řeknete „on je debil, idiot, imbecil“, všechny tyto slova běžné mluvy však nebyla vždy hanlivá. Jednalo se o termíny pro osoby s lehkým, středně těžkým a těžkým mentálním postižením. Dnes právě díky tomuto problému se již „debilicie, idiocie či imbecilita“ nepoužívají. A já jen doufám, že brzy lidé nezačnou nadávat stylem „ty jeden člověku se středně těžkým mentálním postižením!

Termíny, které jsou nepravdivé!

Jedním z typických představitelů je například označení „hluchoněmý“. Tento výraz v sobě skrývá rozpory. Ano, člověk může být ohluchlý, nicméně není němí. Tito lidé nejsou němí, mají schopnost s námi komunikovat mluvenou řečí.

Ten pán je hluchej a ta paní je slepá.“ Lidé, kteří se hlouběji nezajímají o různé druhy postižení, dělají ukvapené závěry. Myslí si, že každý člověk se sluchovýým postižením, je automatický hluchý. Každý člověk se zrakovým postižením slepý a každý člověk na invalidním vozíku je na něj upoután. Při tom tyto extrémy postižení nejsou tolik běžné. Většina nevidomých, slabozrakých či se zbytkami zraku vnímá alespoň stíny, světlo a tmu, záleží vždy na tom, jak unavené oči má, v jakém je rozpoložení a další aspekty. Taktéž lidé nedoslýchavý nejsou o svůj sluch připraveni úplně. Od jejich handicapu se doktoři snaží vypomoct kochleárním implantátem.

Doufám, že tento článek vás donutil se aspoň zamyslet nad sebou samým, nad předsudky a užitím slov.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  -

Diskuze

Michaela Vančurová

Od chvíle, co jsem se naučila držet tužku a papír v ruce, jsem si psaní zamilovala. Stala se ze mě zapřísáhlá grafomanka, která má vždy světu, co říci. Začala to pouhým blogem a nyní můžu říci, že můj koníček je mou prací. Ano, mám štěstí.
Autorka
Oblíbenost autora: 9.67

O autorovi

Grafomanka

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31