Grafomanka

TÝDEN.CZ

19. 9. 2018
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Jak na bezchybný mluvený projev?!

Autor: Michaela Vančurová

15.11.2017 07:00

Někteří se narodí se schopností dobře se vyjadřovat a prezentace je přímo baví a vyžívají se v nich. Jiní nemají to štěstí a tento způsob projevu je pro ně stresující, nevědí, jak na to, nedokáží zaujmout obecenstvo a svírá se jim žaludek při pomyšlení, že je tento nelehký úkol čeká.

V tomto článku jsem si pro vás připravila tipy, jak na mluvený projev, aby vše hladce probíhalo, a taky nějaké ty další osvědčené tipy.

Trénujte nahlas!
Nejlepší možností je samozřejmě trénování nahlas. Povídejte svůj projev manželovi, dětem nebo kamarádkám. Čím víckrát svá slova vyslovíte, tím si je i více osvojíte a zapamatujete. Nepodceňujte to. Posluchači vám nejlépe poví, jaká tzv. vycpávková slova používáte. Je to například „prostě, vlastně, no, ehm, takže“ či něco jiného? Dejte si na tato slova pozor.

Stoupněte si k zrcadlu!
Mnoho prezentujících si neuvědomuje, jaké neverbální projevy dělá. Někteří přešlapují z místa na místo, upravují si vlasy, hrají si s páskem od kalhot nebo se třeba škrabou na nose. Těchto projevů si nejsnáze všimnete, pokud si projev natrénujete před zrcadlem nebo si sami sebe natočíte na kameru a poté si záznam pustíte. Poučte se ze svých chyb!

Připravte si osnovu!
Prezentující má právo na pár listů papíru v rukou. Ve stresu mnohé zapomeneme a budeme potřebovat poznámky, abychom se vrátili zpět do toku naší myšlenky. Souvislý text na 30 stran rozhodně není dobrou volbou, lehce byste se v něm ztratili. Raději si připravte stručnou osnovu s body, o kterých chcete mluvit. Doporučila bych vám také, aby tato slova byla ve větším fondu písma, abyste vše snadněji našli a nemžourali na malá písmenka na papíře.

Vezměte si tužku do ruky!
Máte problém, že si při prezentacích hrajete s rukama a neustále s nimi mácháte ze strany na stranu? Řešení je jednoduché. Vezměte si do rukou tužku (kterou můžete případně použít i jako ukazovátko). Tuto tužku uchyťte za každý konec jednou rukou a nebude vás to lákat s nimi jakkoliv máchat.

Připravte si pití!
Při mluveném projevu se vám může stát, že vám vyschne v krku nebo se třeba zakašlete a vodu zkrátka potřebovat budete. Připravte si láhev s čistou vodou. Mám pro vás navíc malý tip! Pokud ztratíte niť a nebudete vědět, jak dál jste chtěli pokračovat, napijte se. Získáte tím čas na rozmyšlení, co jste vlastně chtěli říci a posluchačům to nepřijde divné, protože pití je přirozená potřeba.

Chovejte se přirozeně!
A v neposlední řadě se uvolněte. O nic nejde, svět se nehroutí, a když nejde o život, nejde o nic. Nebuďte křečovití, netřepejte se jako malá čivava. Navažte s posluchači kontakt prostřednictvím příkladů z praxe a otázek. Zapojte je do debaty a udržte tak jejich pozornost. Pohybujte se z místa na místo, klidně napříč celou posluchárnou. Občas zvyšte hlas, abyste nebyli neustále na jedné (uspávací) tónině. Nevyhýbejte se pohledu na publikum, udržujte s nimi oční kontakt.

A nezapomeňte, že pokud vás posluchači neposlouchají, je to vždy a jen vaše chyba, jejich nikoliv. Měli bychom mluvit totiž jen tehdy, kdy máme co říci a tuto myšlenku umět předat záživnou formou.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  -

Diskuze

Michaela Vančurová

Od chvíle, co jsem se naučila držet tužku a papír v ruce, jsem si psaní zamilovala. Stala se ze mě zapřísáhlá grafomanka, která má vždy světu, co říci. Začala to pouhým blogem a nyní můžu říci, že můj koníček je mou prací. Ano, mám štěstí.
Autorka
Oblíbenost autora: 9.13

O autorovi

Grafomanka

Kalendář

<<   září 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930