Grafomanka

TÝDEN.CZ

23. 1. 2019
Rubrika: O dobrých věcech

Jak se co nejefektivněji učit?! Tohle jsou mé tipy!

Autor: Michaela Vančurová

23.04.2018 07:00

Jak se co nejefektivněji učit?! Tohle jsou mé tipy! Hledáte tipy jak se co nejefektivněji naučit novou látku ve škole či na kurzu? Pak jste tady správně. Čeká vás zkouškové období a vy zjišťujete, že nestíháte. Nevíte co dříve a děsí vás představa toho, co vše musíte zvládnout dostat do hlavy. V tomto článku shrnu hned několik tipů, které se mi osvědčily při studiu.

Naplánujte si učební plán! Že pod tlakem se vám nejlépe učí? Věřte mi, že je to jen zbytečný stres, kdy si probíranou látku zapamatujete na pár minut a poté ji vypustíte z hlavy. Pokud potřebujete dostat učivo do dlouhodobé paměti, bude to chtít nějaký ten čas. Naplánujte si, které dny se budete učit jaký předmět. Nezapomeňte ani na dny odpočinku! Vaše hlavička také potřebuje regenerovat. Plán je důležitý, jelikož v době, kdy budete mít volno, budete vědět, že můžete školu vypustit a budete si moct užívat relaxu. Jinak byste byli neustále ve stresu… Samozřejmě buďte realističtí a nepřeceňujte své síly.

Opakování je matka moudrosti! Opakováním dostáváte látku do dlouhodobé paměti – to je asi všem jasné. Že dneska jste unaveni, a proto se neplánujete učit? Dobře, ale není takový problém si látku alespoň přečíst. Mozek zapojíte nevědomky. Každá minuta učení se počítá. Každý den si vše naučené přečtěte a uvidíte, jak vám to pomůže.

Prostředí, v kterém se učíte… Mělo by se jednat o místnost s dostatkem světla, které vás nebude uspávat. Pokud si libujete v barevné typologii, pak je ideální pokoj se žlutou, oranžovou nebo zelenou výmalbou. Tyto barvy podporují kreativitu a myšlení. Místnost by měla být vyvětraná. Čerstvý vzduch pomůže zapojit vaše mozkové závity. A zásada číslo jedna? Postel slouží ke spaní, ne k učení. Při učení v posteli byste měli nejen problém se spánkem, ale také s učením, jelikož by vás to nutilo dát si šlofíka. Pořiďte si pohodlnou židli, z které vás nebudou bolet záda a směle do učení!

Pijte! Aby vám to myslelo, je potřeba dodržovat pitný režim. Vezměte si k učení sklenici vody.

Dávejte si přestávky! Člověk se nedokáže soustředit/učit 10 hodin v kuse. Dávejte si proto přestávky. Pauzu využijte na jídlo nebo se jděte projít na čerstvý vzduch. Vyhnete se tak bolehlavu!

Použijte barvičky! Zvýrazňovače jsou vítaným pomocníkem při učení. Podtrhujte to nejdůležitější, dělejte si poznámky nebo kreslete obrázky. Lépe si učivo posléze vybavíte. Budete jasně vědět, že odpověď na otázku se nacházela vpravo dole a byla růžově podtržena…

Nahrajte si učivo! Některým naopak místo zapamatování si pomocí zraku, pomáhá zapamatovat si učivo pomocí sluchu. Nahrajte se na diktafon a poté sami sebe zkoušejte. Látku můžete poslouchat třeba i v MHD. Každý chytrý mobil má v sobě zabudovanou aplikaci na zvukové záznamy, dnes to není žádný problém. Zkuste to!

Nebuďte v tom sami! Přizvěte si na pomoc kamarádku a učte se společně. Navzájem si látku vysvětlujte, zkoušejte se a hecujte se. Ve dvou se to lépe táhne. Ale pozor! Žádné rozptylování a odbíhání od tématu.

Udělejte si výpisek! Ke každé kapitole si na malý (lepicí) papírek napište osnovu toho nejdůležitějšího. Před zkouškou, kdy nebudete mít čas si celé učivo číst, si přečtete jen to stručné, jasné, výstižné a nejdůležitější. Tyto papírky můžete využít i na pojmy! Napište si na malé papírky pojmy, které si nemůžete zapamatovat, a vylepte je po bytě. Budete je mít neustále na očích.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  -

Diskuze

Michaela Vančurová

Od chvíle, co jsem se naučila držet tužku a papír v ruce, jsem si psaní zamilovala. Stala se ze mě zapřísáhlá grafomanka, která má vždy světu, co říci. Začala to pouhým blogem a nyní můžu říci, že můj koníček je mou prací. Ano, mám štěstí.
Autorka
Oblíbenost autora: 9.67

O autorovi

Grafomanka

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031